Beyaz çikolata kalp krizine mi neden oluyor?

Kimilerine göre çikolata vazgeçilmezler arasında yer almaktadır. Fakat beyaz çikolatalar yüksek oranda yağ barındırdıkları için pek fazla tercih edilmemektedir. Peki, beyaz çikolata kalp krizine mi neden oluyor?

Genel olarak bakıldığı zaman kalp krizi geçirme kalbe kan akışı birden bire engellendiğinde oluşmaktadır. Bu durum çok ciddi sağlık sorunu ortaya çıkarabilir ve hemen acil bir şekilde müdahale edilmesi gerekmektedir. Peki, kalp krizinden korunmak için neler yapılmalıdır? Burada en çok dikkat edilecek nokta da tüketmiş olduğunuz besinlerdir.

Kalp krizlerine genel olarak koroner kalp hastalığı neden olmaktadır. Koroner arterleri tıkayan maddeler ise kolesterol birikintileridir. Kolesterol, bedenin normal işlevleri için hayati bir öneme sahiptir. Ancak çok fazla olması da sağlık açısından çok zararlıdır. Sağlıksız bir yemek tüketmek karaciğerde yapılan ve parçalanan yüksek kolesterol rahatsızlığına neden olabilir. Çok aşırı derecede doymuş yağ içeren besinleri tüketmek karaciğerin kolesterolü işleme şeklini fazlası ile değiştirebilmektedir. Beslenme şeklinde bu tarz zararlı besinlerden uzak durmak gerekmektedir.

Kalp Krizini Azaltmak İçin Uzak durulması Gereken Besinler

  • Şekerleme ürünler, kek, beyaz çikolata, puding ve bisküvi çeşitleri
  • Börek, poğaça ve hamur işi besinler
  • Hamburger, sosis, kebap ve pastırma gibi aşırı yağlı etler
  • Palm yağı ve margarinler
  • Hindistan cevizi kreması, hurma yağı ve Hindistan cevizi
  • Krem peynir, süt, krema gibi tam yağlı süt ürünleri

Çoğu ürünlerin üzerinde doymamış ve doymuş yağların listeleri mevcuttur. Doymuş yağ oranları yüksek yiyeceklerin tüketimini kesmek ve daha fazla doymamış yağ içeren besinler ile değiştirmeyi yapmakta yarar vardır.
Günlük hayatımıza baktığımız zaman ise enerjimizin üçte biri, bir kadın için günün yaklaşık 70 gramı ve bir erkek için günün 90 gramı yağlardan gelmektedir. Fakat doymuş yağların bunun üçte birinden fazlasını de kesinlikle içermemesi gerekmektedir.
Son olarak beyaz çikolata da özelliklede kalp rahatsızlığı olan ve daha önce kalp krizi riski atlatmış kişilerin kesinlikle uzak durması gereken çikolataların başında gelmektedir. Beyaz çikolatanın içerisinde çok aşırı derecede yağ olduğundan dolayı kalp damar sorunu olanlar için oldukça riskli bir çikolatadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir