Çocuk eğitimi sırasında yapılan hatalar!

Her aile, çocuğunun iyi bir eğitim almasını ister. İlk eğitimin de kendisinden başladığını nedense hep unutur. Bir çocuğun eğitimi önce aileden başlar. Çocuğun zihinsel ve ruhsal gelişimini aile şekillendirir. Yanlarında yapılan her yanlış hareketi doğru algılayan çocuk, ailenin yaptığı hataları taklit eder. Çocuğun eğitimi sırasında yapılan hatalar, çocuğu olumsuz etkiler.

Çocukların Büyüme Sürecinde Yapılan Hatalar

En başta da belirttiğimiz gibi, çocukların zihinsel ve ruhsal gelişimi ailede şekillenir. Onların davranışları çocuğu yönlendirir. Hafızaları güçlü olan çocukların algıları çok kuvvetlidir. Gördükleri şeyleri kolay kolay unutmaz ve uygulamaya geçerler. Bu sebeple onları etkileyecek her davranıştan uzak durulmalıdır. Çocukların en az iki yaşı dolana kadar televizyon, bilgisayar, tablet ve telefon gibi onları etkileyecek zararlı şeylerden uzak tutulması gerekir. Anne ve babalar, çocuk oyalansın ben de işlerimi halledeyim diye, telefonu veya tableti ellerine vermekte ve bir şeyler izletmektedir. Bu yanlış bir davranıştır. Bu davranış çocuğun öğrenme güçlüğüne, konuşma güçlüğüne ve bazı fiziksel rahatsızlıklara yol açmaktadır. Bu, ayrıca çocuğun kendisini yalnız hissetmesine neden olacaktır. Bu sebeplerden dolayı, çocuklar zararlı olan her şeyden uzak tutulmalıdır. Çocukla ilgilenmeli, onunla yararlı ve eğitici oyunlar oynayarak vakit geçirilmelidir.

Başka Çocuklar İle Kıyaslama

Çocuk eğitimi sırasında yapılan hatalar, çocuk büyüyünceye kadar onu olumsuz etkiler. Bir çocuk okulda derslerinde başarılı olmayabilir. Onu hemen diğer kardeşleri veya bir akraba ya da komşunun çocuğu ile kıyaslamak büyük hatadır. Her çocuğun farklı yetenekleri vardır. Belki müzik dehası belki matematik uzmanı bir çocuğa sahipsiniz. Her şeyden önce kıyaslamalardan uzak durmalı ve çocuğun yeteneğini keşfetmeye çalışmalısınız. Çocuklar eğer kıyaslama ortamı içinde büyürlerse, bu onları hangi yaşta olursa olsun, olumsuz etkileyecektir.

Zararlı Alışkanlıklar

Bir çocuk her zaman büyüklerini taklit etmeyi sever. Kendisine ya ailesinden, ya da çevresinden bir rol model bulur ve onun yaptıklarını yapmaya çalışır. Bu sebeple, çocuğu olumsuz yönlendirecek her türlü hareketten kaçınılması gerekir. Sigara içmek, alkol kullanmak ve şiddet uygulamak gibi zararlı olacak her türlü davranıştan uzak durulması gerekir. Mümkün olduğunca televizyondaki şiddet ve kötü örnek olacak her türlü yapımdan uzak tutulmalıdır. İnternet kullanımı sınırlandırılmalı ve zararlı sitelere girmesi, yabancılarla görüşmesi engellenmelidir. Arkadaşları ve aileleri ile tanışmalı , okuldaki durumu ile yakından ilgilenilmelidir. Çocuk yeteneklerini keşfedecek ilgi alanlarına yönlendirilmelidir. Bir çocuk büyürken etrafındaki her şeyden etkilenir. Her çocuğun huzurlu ve güvenli bir ortamda yaşama hakkı vardır. Bu durumu yaratmak ve korumak ailelerin başlıca görevidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir