Eklem ağrılarına dikkat!

6 haftadan daha uzun süren ve birden fazla yerde görülen eklem ağrı ve şişlikleri romatoid artrit şüphesiyle araştırılmalıdır.

Romatoid artritte eklem iltihaplarıyla beraber eklem kapsülü, tendon iltihaplanması da görülür. Hastalığın oluşmasında genetik ve çevresel faktörler rol oynar. Kişinin beslenme alışkanlığı, zararlı madde bağımlılığı, şeker hastalığı, obezite, tekrarlayan enfeksiyonlar ve diş, bademcik, safra kesesi iltihaplanması romatoid artritin oluşmasında etkili faktörlerdir.

İlk belirtiler halsizlik, yorgunluk, güçsüzlük ve kas ağrılarıdır. Daha sonra eklem ağrıları, şişlik, güç kaybı ve hareket zorluğu ortaya çıkmaya başlar. Bu belirtiler daha çok el,ayak bilek ve parmaklarında, dirsek, omuz, diz ve kalça eklemlerinde görülür. Özellikle sabahları eklem ağrıları daha etkili olur ve parmak eklemlerinde daha çok görülmektedir. Romatoid artritin tedavi edilmediği durumda el parmaklarında şekil bozuklukları oluşabiliyor.

6 haftadan daha uzun süren ve birden fazla yerde görülen eklem ağrı ve şişlikleri romatoid artrit şüphesiyle araştırılmalıdır.

Romatoid artrit sistemik bir hastalıktır. Eklem şikayetlerinden başka el parmak eklemleri çevresinde ve diz ekleminde romatizmal nodüller görülebilir ve ağrılı olmazlar. Akciğerlerde de nodüller, fibröz dokusu oluşumu ve akciğer zarında sıvı birikimi görülebilir. Damar sertliği olarak bilinen aterosklerozu hızlandırabilir ve tedavi edilmezse kalp krizi ve felce yol açabilir.

Romatoid artrit erken tanı koyulursa etkili bir tedaviyle kontrol altına alınabilir. Ancak tedaviyi düzenli olarak sürdürmek çok önemlidir. Ayrıca hastanın sosyal alışkanlıkları da tedavi sürecini etkilemektedir. Sigara kullanımı eklem iltihaplarını kötüleştirirken kullanılan ilaçların etkisini azaltmaktadır. Bunun yanında sağlıklı, sebze ve meyve yönünden zengin beslenme ve spor hastalığın seyrini iyileştirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir