Her anne babanın bilmesinde yarar bulunan otizm semptomları.

Her anne babanın bilmesinde yarar bulunan otizm semptomları.

Otizm çağımızda sık rastlanan bir hastalıktır. Erken tanı konduğunda, uygun tedavi ile otizmin hastanın yaşamına etkisi minimuma düşürülebilir. Otizm Spektrum Bozukluğu olarak da adlandırılıyor. Bu hastalıktan rahatsızlanan insanların sayısı son yıllarda ciddi oranda artış gösteriyor. Bu tip bozuklukların semptomları her bireyde farklı olabileceği gibi, en sık rastlanan genel belirtileri sizin için derledik.
Lütfen okumaya devam edelim.

Sözlü İletişimde Sorun Yaşama

Bebekler, belli zaman sınırları içinde konuşma becerilerini geliştirme konusunda gecikebilirler. Fakat bu gecikme belli yaşların ötesine geçerse profesyonel bir değerlendirme için doktordan yardım istemek gerekebilir.
Potansiyel otizm belirtileri arasında bebeğin 12 ay boyunca işaret etme, el sallama, tek heceli sesler çıkarma gibi hareketleri yoktur. 16 Ay boyunca tek kelime olmaması ya da 24 ay boyunca anlamlı iki kelimelik ifadeler bulunmuyorsa, doktora gitmekte yarar olabilir.

Sosyal Karşılık Vermede Zorlanma

Sağlıklı çocuklar diğer insanlarla olan bağlantılarında gülümsemeyi, sarılmayı ya da bilinçli olarak bakmayı sosyal iletişimleri için uygun bulunuyorlar. Bebeğiniz 6 aylıkken kocaman gülümsemeler ya da diğer neşeli ifadeleri görmüyorsanız, otizm konusunda uyanık olmanızda yara vardır. Benzer şekilde bebeğiniz 9 ay boyunca sesleri, gülümsemeleri ya da diğer yüz ifadelerini taklit etmiyorsa da profesyonel bir değerlendirme yaptırmanızı öneririz.
Diğer kişilerin yüz ifadelerini okumak ve yorumlamak ASD’li insanlar için zordur. Buna bağlı olarak göz teması kurmaları da zor olabilir. ‘’Otizmli olan birçok çocuk diğerleriyle bir arada olduklarında zor anlar yaşıyor. Bu nedenle de insanlardan çok nesnelerle ilgileniyorlar.
Örneğin otizmli bir çocuğa önce bir top ya da top resmi verirseniz sizinle göz teması kurma konusunda biraz daha istekli olabilir. Ayrıca bu çocuklar, diğer insanlarla iletişimde zorluk çektikleri için çoğu kez yalnız oynamayı tercih edebilirler.

Tekrarlayıcı Davranışlar

Otizmde el çırpma sallanma, zıplama, dönme, nesneleri tekrar tekrar düzenleme, sesleri ya da cümleleri tekrarlama sık görülen davranışlardır. Bunlar ASD’nin karakteristik ortak davranışları olarak saptanmıştır.

Esneyememek

ASD’li çocuklar bazı davranışlara sabitlenebilirler. Oyun sırasında oyuncaklarını sıraya koymak ve onlarla oynamak yerine, renk ya da boyuta göre sıralamak için saatler harcayabilirler. Otizmli çocuklar için rutinler daima çok önemli olur. Her zaman yaptığımız işleri, farklı bir şekilde yapmak zorunda kalırsak bizim de canımız sıkılabilir ancak bu nedenle çocuğunuz gerçek bir erime ya da kriz yaşıyorsa konuyu ihmal etmemekte fayda vardır.
Bu rahatsızlık küçük bir çocukta öfke vb. davranışlarla kendini gösterebilir. Çocuklar büyüdükçe, zamanlama vb. değişiklikler konusunda endişelerini sürekli el sıkma gibi tekrar eden davranışlarla ortaya koyabilirler.

Yoğun Bir Meşguliyet Veya Takıntılar

Yapılan araştırmalara göre olağandışı bir konuya aşırı ilgi ve derin bilgi otizm belirtileri de olabilir. Fanlara takıntı, elektrikli süpürge, tuvaletler, ya da astronomi gibi konularda obsesyonu olan pek çok otizmli çocuk vardır. Otizmli daha büyük çocuklar veya yetişkinler sayılar, semboller, tarih ya da bilim konularıyla meşgul olabilirler.
Konuşulan Her Kelimeyi Kendi Anlamıyla Anlamak Mecaz Anlamını Düşünmemek
Otizm spektrumunda bulunan insanlar genellikle soyut kavramları ve deyimleri anlama konusunda zorluk çekiyorlar. Bu da zaman zaman sıkıntı yaratabiliyor.

Diğer Sorunlar

Otizmli hastalara farklı tanılar konulması da, çok sık rastlanan bir durumdur. Otizmli hastaların ifadelerine göre, ASD’ye sıklıkla eşlik edilen tanılar arasında gastrointestinal bozukluklar, nöbet bozuklukları, uyku fonksiyon bozukluğu, duyusal algılama sorunları ve/veya pika ( yemek olmayan şeyleri yeme eğilimi) bulunuyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM

Teknoloji - Akıllı Telefon - Donanım - Bilim - Android - İOS - Mobil - Windows - Otomobil - Yaşam - Sağlık