İnsan genlerinin değişme potansiyeli.

Hollywood tarzı bilimkurgu filmlerinde bazen ,hatta genelde bir gen veya DNA teorisi ortaya çıkar ve bizler de acaba olabilir mi diye merak ederiz. Aslında bu merakımızın bir cevabı vardır. Biyolojik teknolojimiz artık böyle uç şeylerin mümkün olduğunu bize kanıtladı. Yeni çıkan bu bazı biyolojik teknolojileri filmlerdeki gibi süper güçler elde etmek için kullanamayız doğrusu, ancak bu yöntem insanlık üzerinde büyük etkiler gösterme potansiyeline sahip olabilir.

Palindromik Döngü Kümeleri isimli yeni bir teknoloji gün yüzüne çıktı. Bu teknoloji, genetik kodları tamamen işlemez hale getirmeye ve hatta yerlerine farklı yapıda kodlar koymaya imkan sağlamaktadır. Bu şekilde bizleri hasta yapan genlerin bize zarar vermesini de engellemek bu sayede mümkündür.

Ancak bahsi geçen teknoloji ile sadece hastalıkları önlemenin ötesinde bir güce de sahibiz. Örneğin kendimiz sıfırdan, süper bir sporcu ya da üstün bir zekaya sahip yapay çocuklar tasarlayabiliriz. Bu nedenlerle gen yapılandırma teknolojisi, daha doğrusu bu gelişmeler etik tartışmaları arttırmak konusunda mükemmeldir.
bu yeni biyolojik teknoloji ile eski deneylere oranla başarı oranımız çok daha yüksek ve maliyeti de daha oldukça az. Bunu, belki bizler tam olarak bilemeyiz ancak en azından neler olup bittiğini araştırma yaparak öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir