Panik atak nedir, nasıl önlem alınmalı?.

Panik Atak
Kalp çarpıntısı, nefes nefese kalma, soluğun kesilmesi, göğüste sıkışma hissiyatı, baş dönmesi, terleme, boğuluyormuş gibi olma, nabız yükselmesi, titreme gibi fiziksel belirtilerinin bazılarının beklenmedik bir anda yaşanmasıyla oluşan korku halidir.
Panik atak durumu sadece panik bozukluğunda görülmemektedir. Neredeyse her anksiyete (bunaltı) bozukluklarında ve de diğer ruh hastalıkları esnasında panik atağı görülebilmektedir. Panik bozukluğunda yaşanan panik ataklar, kendiliğinden ve beklenmedik bir şekilde gerçekleşmektedir. Ayrıca panik atak geçiren kişiler, tekrardan panik atak yaşayacaklarına dair bir beklenti içine girmektedirler.
Panik atak esnasında, adrenalin artışı ile nefes alışverişi düzensizleşir. Nefes alışverişinin düzensizleşmesi ile kanda karbondioksit ve oksijen dengesi bozulur. Dengenin bozulması için nefes ya çok hızlı alınıp verilmiş ya da çok tutulmuş olabilmektedir. Sık sık nefes alınıp verildiğinde, bu durum; kalp çarpıntısı, karıncalanma, baş dönmesi, titreme gibi etkilere yol açar. Nefesin tutulması ise, göğüste ağrı hissiyatı oluşturur. Panik atak geçiren kişi, bu yaşadığı belirtileri kötü bir sebebe yormaktadır. Bu şekilde de korkusu daha da artmakta ve daha düzensiz nefes alıp vermektedir. Bu döngü atağın gerçekleşmesini sağlamaktadır. Panik atağın tam olarak başlamasıyla, panik atak geçiren kişi, bu durumdan kaçmak ister ve yardım aramaya çalışır.
Panik atak belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

-Çarpıntı
-Kalp atışlarının duyumsanması
-Kalp hızında artma
-Terleme
-Titreme
-Nefes darlığı ya da boğulma hissiyatı
-Soluğun kesilmesi
-Göğüs ağrısı ya da göğsün sıkışması
-Bulantı ya da karın ağrısı
-Baş dönmesi
-Sersemlik hissiyatı
-Bayılacak ya da ölecek gibi hissetme
-Ölüm, kontrolünü yitireceği ya da çıldıracağı korkusu
-Uyuşma ya da karıncalanma hissi
-Üşüme, ürperme ya da ateş basma

Bu belirtilerden en az 4 tanesinin birden ortaya çıkmasıyla, panik atak ortaya çıkmaktadır. Fiziksel belirtilerin yanı sıra ruhsal olarakda belirtiler mevcuttur:
Atakların tekrar tekrar yaşanmasına karşın endişe duyulması
Atak sonucunda başına gelebilecek olan şeylerden korkma (ölüm, kalp krizi gibi)
Ataklardan korunmak için davranışların değişmesiyle birlikte gidilen yerlerinde değişmesi
Atak yaşandığı takdirde yardım alması zor olan yerlerden uzak olacak yerlerde bulunmamak
Panik atak tedavisinde, genellikle ilaç kullanılmaktadır. İlaç tedavisi de hastalığa %75 oranında etki etmektedir. İlaçla beraber psikolojik destek almakta önemlidir. İlaçların kullanımı sırasında bazı yan etkiler görülebilmektedir. Bunlar; uykusuzluk, çabuk sinirlenme, yerinde duramama gibi etkilerdir. Görülebilecek olan bu yan etkiler yüzünden ilaçların bırakılmaması gerekmektedir. Çünkü bu yan etkiler geçicidir. Bu yan etkilerden kurtulunması için doktora başvurulmalı ve doktorun gerekli düzenlemeler yaparak bu duruma çözüm bulması gerekmektedir. Ayrıca ilaç tedavisi süresince, iyi hissettiği zaman hasta kendi başına ilacı bırakmamalıdır. Bu durum; hastalığın hızlı bir şekilde tekrardan ortaya çıkmasına sebebiyet verebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir